РОБОТА ДЛЯ УКРАЇНЦІВ У ПОЛЬЩІ: ЗМІНИ І НОВОВВЕДЕННЯ

Упродовж останніх років значно зросла кількість українців, котрі виїжджають до Польщі й шукають тут роботу або просто розмірковують про таку можливість. Польські експерти та підприємці прогнозують у 2016–2017 роках істотне збільшення зайнятості іноземців, а це, у свою чергу, викликає зловживання процедурою працевлаштування працівників-іноземців.
Варто нагадати, що нині громадяни України, Республіки Білорусь, Грузії, Молдови, Російської Федерації та Вірменії можуть працювати в Польщі без дозволу на роботу протягом строку, що не перевищує 6 місяців упродовж наступних 12 місяців, на основі заяви про намір доручити роботу іноземцю (запрошення від роботодавця). Це так звана «спрощена процедура», яка є найбільш популярним засобом для відкриття візи та приїзду до Польщі. На жаль, така схема все більше використовується посередниками, при цьому про роботу переважно взагалі не йдеться. Частішають випадки, коли таке запрошення на роботу реєструють безробітні та малозабезпечені громадяни Польщі задля швидкого заробітку. Відповідно, заявлена мета отримання візи не відповідає дійсності, потенційні робітники все частіше потрапляють у неприємні ситуації, пов’язані з відсутністю роботи, засобів для існування або з неможливістю легалізуватися на більш тривалий строк на території Польщі.
Отже, щоб запобігти зловживанням «спрощеною процедурою», найближчим часом до низки нормативних актів, що регулюють працевлаштування іноземців на території Польщі, планується внесення змін відносно деяких процедур працевлаштування, а також вимог щодо оплати праці. Крім того, ці зміни обумовлені виконанням Директиви Європарламенту 2014/54, яка стосується умов в’їзду та перебування громадян третіх країн у якості сезонних працівників на території ЄС. Відповідно до запланованих змін, у 2017 році «спрощена процедура» має бути ліквідована, а замість неї з’являться дві нові форми дозволів на роботу: дозвіл на сезонну роботу й дозвіл на короткотермінову роботу. Дозвіл на сезонну роботу видаватимуть тільки для роботи в секторах сільського господарства, рослиноводства й туризму строком не більше 8 місяців. Планується можливість надання такого дозволу для громадян країн СНГ.
Робота, що не підпадає під категорію сезонної, може виконуватися на підставі дозволу на короткотермінову роботу, який видаватимуть на строк не більше 6 місяців. Правом працювати на підставі такого дозволу зможуть, як і раніше, користуватися громадяни лише 6 країн: Республіки Білорусь, Грузії, Молдови, Російської Федерації, України та Вірменії. Принциповою зміною буде те, що клопотати про такий дозвіл зможуть працедавці, які провадять господарську діяльність не менше 12 місяців.
Крім того, Міністерство сім’ї, праці і соціальної політики пропонує передбачити підстави для відмови в наданні запрошень на роботу, а також встановити розмір мінімальної заробітної платні для іноземних працівників. Роботодавці будуть обтяжені додатковими обов’язками щодо працівників-іноземців, а саме обов’язком надання до контролюючого органу (планується, що ним буде інспекція праці) договору, підписаного з працівником, підтвердження наявності медичного страхування працівника на території Польщі. Цікавим є той факт, що на роботодавця покладається обов’язок забезпечити працівника житлом, яке буде відповідати встановленим стандартам. Цілком можливо, що процедура видачі дозволів на роботу буде платною.
На сьогодні існує нагальна потреба охорони й захисту прав працівників-іноземців, а також запобігання зловживанням, які мають місце на ринку праці в Польщі. Тому дії польського уряду спрямовані на врегулювання проблем на ринку праці в державі.

Ми допомагаємо знайти нову високооплачувану роботу. Почніть заробляти разом з нами.

Розсилка новин

Введіть свою адресу електронної пошти, щоб б постійно отримувати свіжі новини і вакансії. Ми обіцяємо без спаму!